Menu

پربازدیدترین های فعالیت های فرهنگی

با حمايت شرکت کار و انديشه نمايش دورهمي زنان شکسپير در سالن استاد سمندريان مجموعه ايرانشهر به روي صحنه رفت 1393/08/19
نهمين دوره ي مسابقات ملي پل هاي ماکاروني با حمایت شركت كار وانديشه در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار گرديد. 1393/08/20
حضور شرکت کار و اندیشه در کنسرت خیریه استاد شهرام ناظری 1393/08/20
همايش يك روزه دياليز صفاقي جهت نفرولوژيست ها و بازديد از شرکت داروسازی ثامن، با حضور بيش از هشتاد نفرولوژيست برگزار گرديد. 1393/08/20
21 بهمن مسابقات اسنوبرد و عکاسی EBARA GAMES برگزار گردید 1393/08/20
معرفی و خلاصه کتاب روحي براي آفريدن 1393/08/20
زنگ افتتاح نمايش «آرسنيک و تور کهنه» که از حمايتهاي شرکت کار و انديشه بهره ميبرد، در شامگاه 11 مردادماه با حضور عليرضا خمسه نواخته شد. 1393/08/20
نمایش هملت با حمایت کارو اندیشه به روی صحنه رفت 1393/10/03
کار و انديشه حمايت کننده نمايش رد پاي صورتي 1393/10/03
نخستين کنگره بين المللي سرطان کودکان در بيمارستان محک، با همکاري انجمن خون و سرطان ايران و انجمن خون و سرطان آلمان برگزار گردید 1393/10/03

پربازدیدترین اخبار

کار‌و‌اندیشه حـامی مـاهی‌های قرمز
پروژه های بین المللی
KHS برنده جايزه بهترين بسته بندي آلمان
سمینـار ٣ روزه تعمیر و نگهداری چیلر
مسابقات بین المللی تنیس فیوچرز کیش
پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی
کار و اندیشه بر فراز قله کلیمانجارو
تجلیل از «کـار و اندیشـه» در همایش نام و نشان ماندگار
شادمانه های 25 سالگی محک
همايش كمپانی Stilmas در زمينه تجهيزات آب سازی مورد استفاده در صنايع دارويی
همکاری کار و اندیشه در پروژه های سفارتخانه چین و ژاپن
تأمین ١٥٠٠ تن تبرید در پتروشیمـی کـاوه
چیلر سانتریفیوژ مغناطیسی هایر به اروپا صادر می شود
برگزاری همايش كمپاني Union دانمارك در زمينه" سيستم هاي بازيافت گاز كربنيك" در ایران
افتتاح آزمایشگاه مشترک هایر و میتسوبیشی الکتریک
تامین سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری و فرهنگی کوروش
شرکت در نظر سنجی خدمات پس از فروش مشتریان تهویه مطبوع
بیست و سومین همایش بین المللی مهندسی مکانیک
افتتاح نمایشگاه دائمی کـارواندیشـه در اصفهـان سیتـی سنتـر
کار و اندیشه همه شما را به نوشیدن 1 لیوان آب دعوت میکند!
تجلیل از مديران كار و انديشــه در جمع فارغ التحصیلان برتر دانشـگاه آزاد اسلامی
کار و اندیشه، پایگاهی برای تکیه اهالی فرهنگ و هنر
حمایت شهرام ناظری و کار و اندیشه از بیماران جذامی شهر مهاباد
درخشش نمایش هم هوایی در جشنواره تئاتر فجر
سمینار دیالیز صفاقی در بیمارستان لبافی نژاد
حضور کار و اندیشه در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
سمینار بیهوشی کودکان تبریز با همکاری کـار و اندیشـه
با شعار " خانواده ای برای حمایت" به استقبال روز جهانی هموفیلی می رویم
کار‌و‌اندیشـه ارائه‌کننده‌ خدمات مهندسی، صنعتی و پزشکی در کشور
حضور کار و اندیشه در بيست و سومين نمايشگاه بين المللی Agrofood
سعي کرده ايم از بهترين امکانات براي رفاه حال مردم در اين مجموعه استفاده کنيم.
کار و اندیشه در بزرگداشت روز ملی خلیج فارس
چيلرهاي جذبي گزينه مناسبي براي استفاده در کشورمان هستند
گردهمايي تومور ويلمز با همکاری کار و اندیشه در بيمارستان امير در شيراز
کار و اندیشه و نخستین شب‌های موسیقی بارانا

آلودگي هوا در فضاي محدود داخلي

ALODEGI.jpg

1394/02/15 | کارواندیشه

همه ما با آلودگي هوا در فضاي آزاد، كه عمدتا ناشي از ترافيك است، آشنايي داريم؛ اما بهواقع منظور از آلودگي هوا در فضاي محدود چه ميتواند باشد؟ متاسفانه بحران آلودگي هوا فقط زير سقف آسمان و در هواي شهر محبوس نشده و گزارش بسياري از سازمانهاي بينالمللي محيط زيستي حاکي از آن است که بايد براي آلودگي هوايِ محيط هاي بسته و خانهها نيز فکري جدي کرد. تقريبا تمام هوايي كه تنفس ميكنيم حاوي درصد كمي از مواد آلودهكننده بيضرر همچون گازها، ذرات گرد و غبار، مواد شيميايي و كپكها است. برخي از آلودهكنندهها زماني ميتوانند مضر واقع شوند كه در فضايي محدود مانند خانه، محصور شده باشند. استنشاق چنين موادي در برخي از مواقع سبب بروز مشكلات تنفسي، بويژه در افرادي كه به آلرژي و بيماريهاي ريوي از قبيل برونشيت و آسم مبتلا هستند، مي شود. از آنجايي كه اكثريت افراد حدود 90% از اوقاتشان را در محيطي بسته سپري ميكنند، تأمين هواي پاك و به دور از آلودگي در منزل و يا در محيط كار بسيار حائز اهميت خواهد بود.

تشخيص آلودگي هوا در فضاي محدود داخلي

در پاره اي از موارد، آلوده كننده هاي هوا در فضاي محدود داخلي باعث بروز واكنش هاي آلرژيك و ايجاد حساسيت در پوست ، چشم، بيني و ريه مي شوند و در موارد جديتر ميتوانند موجب سرگيجه و تهوع گردند. در صورتيكه علائم بيماري با افزايش تهويه هواي اتاق و دور بودن از مكان آلودهكننده بهبود يابد، احتمالا عامل آلودگي را بايد در داخل ساختمان جستجو كرد.

علل اصلي آلودگي هوا در فضاي محدود داخلي

استعمال دخانيات : خطرناکترين آلاينده هواي داخل خانه، دود سيگار است که عامل اصلي سرطان ريه و باعث ايجاد بيماريهاي قلبي خواهد بود. در سال 1993 از طرف سازمان محيط زيست آمريکا، دود سيگار به عنوان يک عامل شناخته شده سرطانزا طبقهبندي شد. ترکيب شيميايي پيچيده توتون ، هزارها جزء دارد که بسياري از آنها سرطانزا ست. اين گازها شامل CO ، NO2 ، فرمالدئيد، هيدروکربنهاي آروماتيک چند حلقهاي، ترکيبات آلي فرار و راديواکتيو وعنصرهاي پرتوزا مثل پولونيوم هستند. بخش ذرات ريز دود سيگار که عناصر قطران ناميده ميشود شامل نيکوتين و هيدروکربنهاي با فراريت کم و بخش عمده آن قابل تنفس است. تماس با دود سيگار علائم ناراحتيهايي مثل آسم و آنژين صدري را تشديد ميکند. همچنين در کودکان باعث ايجاد برنشيت، ذاتالريه و عفونتهاي تنفسي ميشود.

گرد و غبار

يکي از رايج ترين آلاينده هواي داخل منزل، گرد و غبار مي باشد. اين گرد و غبار هم از محيط خارج وارد منزل مي شود و هم مي تواند منشا داخلي داشته باشد

ذرات ناشي از منشا حيواني

ذرات ريز مو و پوست حيوانات خانگي مثل سگ و طوطي عامل مهم حساسيت در بسياري از موارد است براي مثال موي گربه بر روي فرش، لوازم منزل و رختخواب قرار مي گيرد و سبب بروز آلرژي طولاني مدت مي شود.

كپك ، قارچ ، باكتري

آلودگي هاي قارچي بيشتر در آب و هواي مرطوب وجود دارد (مثل شمال کشور) و يا در محيط هايي که رطوبت بالاتري دارند (مثل حمام).اين قارچها در اشيايي مانند فرش، ديوار و ... توليدمثل کرده و حساسيت هايي را براي افراد ايجاد مي کنند. اگر دستگاههاي تهويه بخوبي تميز نگردند و يا منبع رطوبتي در داخل ساختمان باشد، كپكها، قارچها و باكتري ها تجمع پيدا مي كنند.

گاز فرمالدئيد

مهمترين گاز آلي آلاينده هواي داخل خانه فرمالدئيد ميباشد، در حالي که غلظت آن در هواي باز بسيار کم ميباشد. (در مناطق شهري 0.01ppm)، مقدار آن در خانهها اغلب چند برابر بيشتر و به حدود 0.1ppm ميرسد (در مواردي حتي به 1ppm هم ميرسد). منابع عمده اين گاز در خانه، انتشار آن از دود سيگار و از مواد سنتزي حاوي رزينهاي فرمالدئيد ميباشد که در اسفنج اوره فرمالدئيد براي عايقبندي و به صورت چسب در تختههاي چند لايي و تختههاي ساختماني بکار ميرود.اين گاز از چسب، لوازم منزل، كاغذ و پارچه هاي مبلمان مورد استفاده در ساختمان، آزاد ميگردد. اين گاز باعث سردرد، سرگيجه، اگزما، تهوع و تحريك چشم و بيني و گلو مي شود. فرمالدئيد در حيوانات آزمايشگاهي يک عامل سرطانزا است و در سال 1987 از طرف سازمان حفظ محيط زيست آمريکا، بعنوان يک سرطانزاي احتمالي در انسان طبقهبندي شده است.

وسايل گرمائي و پخت و پز

وسايل گرم كننده و چراغ خوراك پزي كه با گاز كار مي كنند، اگر به درستي نصب نگردند، توليد مقدار زيادي دي اكسيد نيتروژن و مونواكسيدكربن مي كنند كه بسيار مضر مي باشند. اين گازها در سطوح پايين مي توانند سبب تحريكات تنفسي و چشمي، سردرد و تهوع شوند و در سطوح بالاتر به مرگ شخص منجر گردند..

بيدهاي خانگي

بيدها در هر خانه اي غالبا در رختخواب يافت مي شوند. در مكان هاي گرم و مرطوب كه تكثير اين موجودات بسيار سريع انجام مي گيرد ريشهكن كردن آنها عملا غير ممكن است. بسياري از افراد بويژه افراد آسمي به كنه هاي خانگي حساسيت دارند. با شستشوي مداوم و مرتب رختخوابها و با استفاده از ملحفههاي ضخيم براي بالشها و تشكها مي توان با آنها مبارزه كرد.

مواد شيميايي سمي

برخي از محصولات خانگي از قبيل پاككننده ها، حشره كشها، مواد بهداشتي و آرايشي، رنگها و حلالها ناراحتي چون سرگيجه، تهوع، حساسيت چشمي و تحريك راههاي تنفسي ايجاد مي كنند.

هنگام نظافت منزل، بسياري از افراد از انواع مواد پاک کننده و سفيدکننده استفاده مي کنند که بوي ناشي از اين مواد مي تواند تا مدتي در فضاي منزل باقي بماند و افراد را با ناراحتي هاي تنفسي روبرو کند. متاسفانه اين آلودگي در ميان خانم هاي خانه دار مورد غفلت واقع مي شود و تلاشي براي دفع بوي نامطلب اين گونه مواد نمي کنند.

هم چنين خوشبوکننده هاي هوا در برخي افراد، باعث ايجاد مشکلات تنفسي و سردرد مي گردند. يک سوم بيماران مبتلا به آسم، هنگام تماس با اين مواد دچار حملات آسم مي شوند.برخي از اين خوشبوکنندهها داراي فتالات هستند. فتالات ماده شيميايي است که باعث ايجاد مشکلات رشد و هورموني در کودکان مي شود.

گاز رادن

اين گاز از خاك و تخته سنگهايي كه حاوي مقادير بسيار كوچكي از راديوم و اورانيوم هستند آزاد مي گردد. شما گاز رادون را نمي توانيد ببينيد يا استشمام و يا مزه مزه کنيد. دومين علت ايجاد سرطان ريه، گاز رادون است. در برخي از نواحي ايران كه خانه سازي بر روي صخره هاي گرانيتي صورت مي گيرد گاز رادن از طريق شكافها وارد منزل مي شود.

آزبست (پنبه نسوز)

رشته هاي آزبست مي توانند باعث امراض ريوي مختلف گردند. در ساخت لوله ها، محازن و ديگهاي بخار ممكن است آربست به كار رفته باشد. اگر اين وسايل پوسيده شده باشند و يا به درستي تعمير نگردند ممكن است خطر آفرين شوند، لذا بايد بوسيله متخصصان تعويض گردند.رشتههاي ازبست ممكن است در ساخت سقفها، كفها و عايقگذاري به كار روند كه اگر در وضيعت خوبي باشند بهتر است به آنها دست نزنند كه در اين صورت خطرش كمتر از برداشتن آنهاست و به هرحال بايد توجه داشت كه از مته كردن، سنباده زدن و يا اره كردن آنها خودداري شود.

ذرات معلق ميكروسكوپي

ذرات معلق 10 ميکروني نيز منجر به ايجاد عوارض ريوي ميشود که مجاري هوايي فوقاني و تحتاني را تحتتاثير قرار ميدهد.

وجود گرده گلها و گياهان، نگهداري از حيوانات خانگي، آلودگي ناشي از مايتها و همچنين انتشار دود سيگار در فضاهاي بسته از مهمترين منابع آلودگي هوا در محيطهاي داخلي است.

مايتها موجودات ميکروسکوپي از خانواده بندپايان هستند که با چشم غيرمسلح ديده نميشوند. اين موجودات گزنده نيستند، اما ميتوانند آلرژي ايجاد کنند.

دستگاه تصفيه هواي خانگي

 

از بين برنده تمامي ويروسهاي معلق در هوا در كمتر از 1 دقيقه، شكننده ساختار باكتريها، كپكها و قارچهاي جذب شده تا حد 99/99%

دفع عناصر مضر با استفاده از تكنولوژي Flash streamer.

جدا سازي اكثر ذرات آلرژي زا از قبيل انواع گرده، غبار، قارچ و ذرات معلق مانند فرمالدئيدها تا حد 6/99 % .

 دفع بوهاي نامطبوع به ميزان 95%

عمليات فيلترينگ فوق پيشرفته شامل :

فيلتر اوليه براي جذب كننده گرد و غبار درشت و موهاي حيوانات خانگي.

فيلتر بيوآنتي بادي براي از بين بردن ويروس ها و قارچهاي معلق در هوا.

فيلتر يون پلاسما؛ باردار كننده ذرات معلق در هوا

مجهز به Flash streamer؛ تجزيه كننده عناصر شيميايي از قبيل بوهاي نامطبوع و فرمالدئيد ها به عناصر غيرمضر.

فيلتر الكترواستاتيك؛ جاذب غبار و ذرات ريز باردار شده توسط فيلتر يون پلاسما.

فيلتر تيتانيوم عامل از بين برنده باكتريها و ويروس ها.

فيلتر بو؛ شكننده ساختار بوهاي نامطبوع

در صورت تمايل به دريافت اطلاعات بيشتر به وب سايت daikin.ir مراجعه نماييد.

محمد جواد طورانی - واحد مهندسی کارواندیشه


ALODEGI.jpg